۱۱۱۸

جایزه ای که اصغر فرهادی هنوز طلب دارد

اگر سینما را یک شاخه از هنر بدانیم، اسکار در میان جوایزی که 'جدایی نادر از سیمین' برنده شده مهم‌ترین آن‌ها نیست. اسکار به لحاظ‌های دیگری اهمیت دارد که موضوع بحث این نوشته نخواهد بود.
به گمان من، اولین جایزه ی 'جدایی نادر از سیمین' در برلین مهم‌ترین جایزه‌ای بود که این فیلم برای اصغر فرهادی به همراه داشته است. با این همه معتقدم، اصغر فرهادی ۳۹ ساله آن قدر هنرمند بزرگ ی ست که تا نخل طلای کن را برنده نشود هنوز به حق خودش نرسیده است.
دلیل این که فرهادی تا امروز نخل طلای جشنواره کن را برنده نشده بسیار ساده است: او تا کنون در جشنواره کن شرکت نکرده است. طبق آن چه هست، یک فیلم از میان جشنواره‌های معتبر کن، ونیز، و برلین فقط در یکی از آن‌ها می‌تواند حضور داشته باشد. فرهادی در دو فیلم آخرش، باز به گمان من، عجله کرد و با حضور در برلین شانس محک خوردن در معتبر‌ترین جشنواره هنری سینما را از خود سلب کرد.
در بهمن ۸۷ که 'درباره الی' را برای نخستین بار تماشا کردم در همین وبلاگ نوشتم که 'درباره الی شایسته نخل طلای کن است، اصغر فرهادی هم در حد و اندازه‌های برادران داردن'.
اگرچه هم ملیتی بودن با اصغر فرهادی ممکن ست برای هر ایرانی باعث افتخار باشد- که برای من شدیدن این طور ست- تاکید بر روی ملیتِ این آدم تقلیل بزرگ بودن هنرش و محدود کردن او به سرزمینی کمابیش عقب مانده ست که هیچ ربطی به او و نبوغ ش ندارد.
اصغر فرهادی از بهترین فیلم سازان تاریخ سینمای جهان، و احتمالن جزو ده کارگردان هنری بر‌تر زنده در دنیا ست. او قبل از هر چیز یک هنرمند جهانی دارای سبک است. سیاست و گره زدن سینمای او به امور سیاسی پیش پا افتاده ی جامعه ی پیشا مدرن ایران- چه از سوی سیاستمدارن غربی و چه از سوی بازیگران عرصه سیاست در داخل کشور- دور شدن از خلاقیت اصیلی ست که این هنرمند را به این سطح از موفقیت رسانده.
شخصن امیدوار می مانم فرهادی کار بعدی خود را با وسواس همیشگی ش- ولی این بار خارج از ایران- تولید کند و از این طریق 'غبار سیاست' را از اثر جهانشمول ش بزداید و جهان بزرگ تری رو خوشحال کند.

/ 4 نظر / 12 بازدید
اشکان صفی

زمانی که تو سینما فیلم شهر زیبا رو دیدم خیلی خوشم اومد ولی نمیدونستم کارگردانش کیه تا رسید به چهار شنبه سوری که با کارگردان آشنا شدم و برعکس خیلی ها که فیلم رو دوست نداشتن من خیلی دوست داشتم و همیشه میگفتم فیلم بعدیش چی میشه که شد درباره الی و داستانای خودش و بعدش گفتم فرهادی چی میخواد بسازه که بهتر از قبلی باشه ( هر چند خودم درباره الی رو بیشتر دوست دارم ) ولی خوب شد جدایی و الان این سئوال رو هنوز دارم که کار بعدی چی میخواد بشه ....برای من کن خیلی مهم تره خیلی خیلی مهم تره همه اینایی که گرفته برای من 50 درصده امیدوارم این و بگیره ...ولی خدائیش کارش خیلی خیلی سخته برای فیلم بعدی

مریم

واقعیت بسیار تلخ اینه که ای کاش در کنار شادی برای گرفتن جوایز, کمی هم تامل میکردیم به درونمایه تلخ این فیلمو بقیه کارای اقای فرهادی که بازتاب جامعه ناسالم امروزمونه. دروغایی که سراسر زندگی امروزمونو گرفته. خودخواهی ها غرور و... ای کاش این دست کارها باعث به فکر افتادن ماها بشن. با ارزوی موفقیت های بیشتر برای اقای فرهادی عزیز

داوود

خلاقیت هنری لااقل همانقدر که ذاتی است, اکتسابی هم هست. ولااقل قسمتی از آن ناخودآگاه توسط محیط شکل میگیرد. ...

بیژن

یکی از چیزهایی که خیلی دوست دارم توی فیلمهای فرهادی، در عین حال که مشخصه خیلی خوب فرهنگ و جامعه اش رو میشناسه و تمامی شخصیتهاش دور و بر ما هستند و خیلی خوب شخصیت پردازی شده اند، موضوعاتی که بهشون میپردازه برای هر فرهنگی و هر جامعه ای میتونه قابل درک باشه...