٨٢٣

طبق یک قانونِ به احتمالِ زیاد احمقانه، در تهران همه مغازه ها، رستوران ها، و مکان های تفریحی موظف هستند قبل از نیمه شب تعطیل کنند. در مورد بخش دولتی بحثی نیست، ولی اجبار کردنِ بخش خصوصی به تعطیلی، آن هم در شرایطی که هنوز تقاضا برای دریافت خدمات یا کالا در سطح بالایی وجود دارد، را اصلآ نمی فهمم. 

چند مثال: دی شب که ما ساعت ٢٣:٣٠ رسیدیم سوپر استار، هنوز صف بسیار طولانیِ مشتری در انتظار سفارش دادن غذا و پیدا کردن جایی برای نشستن بود. ٢٣:۴۵ نشده بود که با وقاحت و البته حماقتی بی نظیر، رستوران اعلام کرد که دیگر غذا نمی فروشد. حدود یک ماه پیش، پنج شنبه شبی، پس از یک پیاده رویِ شبانه با کاوه در ارتفاعاتِ ولنجک، حدود ساعت ٢۴ برای رفع گرسنگی و تکمیل لذت، تمام شهرک غرب را جستجو کردیم که بلکه یک ساندویچ سوسیس، کالباس، یا حداقل فلافل گیر بیاوریم، همه جا یا تعطیل بود، یا داشت تعطیل می کرد و غذا نمی داد. گرسنه به خانه بازگشتیم. هفته پیش حدود ساعت ٢٣:٣٠ با مریم در خانه نشسته بودیم و مریم MBC تماشا می کرد و من هم در خانه بی هدف پرسه می زدم. ناگهان دل ام هوس پنیر لیقوان کرد و اندکی گردو. سریع لباس پوشیدم و تمام منطقه غرب تهران را جستجو کردم. حتی یک بقالی هم باز نبود که بتوان از آن چیزی خرید. سرشکسته منزل بازگشتم.

مدتی ست به این موضوع فکر می کنم که آیا دولت حق دارد بخش خصوصی را در ساعات خاصی از شبانه روز از عرضه خدمات منع کند؟ به طور طبیعی، به دلیل کاهش شدید تقاضا در ساعات پس از نیمه شب، بدون قانون یا منع دولتی هم تعداد بسیار اندکی از مغازه ها به عرضه کالا و خدمات خواهند پرداخت. از طرفی، به خاطر وجود مقدار نسبتآ ثابت و مشخصی از تقاضا برای مثلآ رفتن به رستوران در ساعت ٢ بعد از نیمه شب، همیشه تعداد اندکی از رستوران ها در صورت وجود امکان قانونی، در آن ساعت باز خواهند بود. این فعالیت کاری در ساعاتِ غیر معمول کاری، به خاطر تعطیلی اکثر رقیبان، برای واحد صنفی مربوطه توجیه اقتصادی نیز خواهد داشت. حتی اگر فرض کنیم این کار به واحد صنفی ضرر اقتصادی می رساند، باز من نمی فهمم چه نیازی به مداخله دولت هست. رستوران اگر ضرر کند خودش مختار است تعطیل کند، دولت که نباید کاسه داغ تر از آش شود.  راستی، کسی می داند که آیا بقیه جاهای دنیا هم این گونه است؟ آیا توضیح به درد بخوری برای این محدودیت وجود دارد؟

پی نوشت: آیا با ایجاد امکانِ قانونیِ کار در ساعات پس از نیمه شب، برای عرضه خدماتی حتی فراتر از آن چه در بالا ذکر شد، نمی توان تا حدودی مشکل ترافیک در شهری مثل تهران را کاهش داد؟ 

  
نویسنده : پایین ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٧
تگ های این مطلب :تحلیل