۴۲۱

اینجانب «پایین» آمادگی خود را برای تحصیل در دوره دکتری رشته خودم - یعنی آموزش زبان انگلیسی- اعلام مینمایم. ولی برای قبول چنین مسوولیتی شرایطی دارم که ابتدا باید تامین آنها از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری تضمین گردد:

 ۱. بابت هر ماه تحصیل در مقطع دکتری حق الزحمه ای برابر ۵۰۰ هزار تومان دریافت نمایم که این پرداخت به صورت ماهیانه و در ابتدای هر ماه به حسابم واریز شود.

۲. تحصیل در دوره دکتری علاوه بر حضور در کلاسهای درس دانشگاه مرا موظف کند که حداقل  ۸ ساعت در هفته به عنوان معلم زبان انگلیسی (منظور تدریس کلاسهای دانشگاه نیست) در کلاسهای عمومی زبان در یکی از آموزشگاهها و یا مدارس شهری که در آن مشغول به تحصیل هستم حضور به هم رسانم.

۳. اجازه تحصیل در دوره دکتری رشته آموزش زبان انگلیسی فقط به کسانی داده شود که حداقل سابقه ۵ سال تدریس زبان انگلیسی در موسسات زبان و یا مدارس را دارا بوده و صلاحیت علمی و توان کلاس داری آنها به تایید حداقل ۳ استاد معتبر دانشگاه در این رشته رسیده باشد. بدیهی ست افراد آشنا به انواع و اقسام نظریه های مرتبط در حوزه های زبانشناسی کاربردی، روانشناسی یادگیری، آموزش زبان،... بدون داشتن تجربه کاری مربوطه صلاحیت تحصیل در این مقطع را نخواهند داشت.

۴. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز تعهد کند موانع سیاسی، مالی، و ایدئولوژیکی که تاکنون مانع ایجاد یک سیستم آموزش زبان رسمی استاندارد در مدارس و دانشگاههای کشور بوده است را در زمانی از پیش تعیین شده برطرف نماید. عدم تغییر نظام آموزش زبان در مدارس کشور عملآ نقش کابردی حضور این رشته در دانشگاهها - آنهم تا مقطع دکتری-  را به یک بازی صرفآ دانشگاهی و به درد نخور کاهش داده است.

با در نظر گرفتن این واقعیت که اینجانب برای نظریه «علم برای علم» کوچکترین ارزشی قایل نیستم و آنرا صرفآ کلیشه ای برای توجیه کردن «نداری و ناتوانی» دانشمندان کارنابلد میدانم، و در نگاه من علم بدون کابرد واقعی خارج از دانشگاه صرفآ یک سرگرمی غیرحرفه ای است، عدم تحقق شرایط ذکر شده مانع از پذیرش این مسوولیت ،یعنی تحصیل در دوره دکتری، برای اینجانب خواهد بود. البته جای خوشحالی دارد که همیشه دوستان زیادی هستند که متقاضی ورود به این دوره تحصیلی میباشند، که متاسفانه در آن بین کم نیستند نظریه دانانی که هرگز اجازه تدریس در یک کلاس زبان را ، حتی در ابتدایی ترین سطوح در پایین ترین آموزشگاهها، دریافت نخواهند نمود. 

  
نویسنده : پایین ; ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٥
تگ های این مطلب :شخصی