۱۰۳۵

عریانیِ فیس بوکی

چیزی که بیشتر مرسومه اینه که در لیست دوستان فیس بوکِ آدم‌ها اصولن گزینشی صورت نمی‌گیره، و این لیست افرادی از محل کار، خانواده، دوستانِ گپ‌های خصوصی و روشن فکری، و غیره رو شامل می‌شه. از طرفی، چیزی که ما در دنیای واقعی با هر کدوم از این گروه‌ها به اشتراک می‌ذاریم، بسته به حساسیت‌های رابطه مون باهاشون و علایق اون‌ها ممکنه کاملن گزینشی باشه. به اشتراک گذاشتن‌های ما در دنیای مجازی، ولی، اگر حواس مون نباشه بدون در نظر گرفتن تمامی مخاطبان حاضر در لیست فیس بوک اتفاق می‌افته، و این ممکنه به آزار دوستان- و در سناریوهایی دراماتیک تر- به از دست رفتن یک شغل، یا یک رابطه مهم زندگی منجر بشه.
در مورد خودم مثال بزنم:
مثل خیلی دیگه از آدم‌ها، من ویژگی‌های شخصیتی متنوع و حتی گاهی متناقض ی دارم و، در دنیای واقعی، بسته به محیطی که توش قرار می‌گیرم یکی یا تعدادی از این وجوه رو عریان و ویژگی‌های مشخصی رو پنهان می‌کنم. این انتخاب که با هر کسی کدوم ویژگی هام رو پررنگ کنم خیلی موقع‌ها بستگی به علایق و ویژگی‌های اون آدم مقابل داره، و من سعی می‌کنم بگردم ویژگی‌های مشترک رو پررنگ‌تر، و از آن چه مشترک نیست دوری کنم. مثلن من دیدگاه سیاسی مشخصی دارم، کارم معلمی زبان ست، در مورد ازدواج نظراتی دارم، با غذاهای گیاهی احساس بهتری دارم، طرفدار تیم فوتبال سپاهان اصفهان هستم، در مورد وجود خدا تردیدهای جدی دارم ولی به آدم‌های مذهبی آرام هم احساس تعلق می‌کنم، و خیلی چیزهای دیگه. خوب حالا، فرضن در دنیای واقعی وقتی با کسی هستم که طرفدار تیم پرسپولیس ه، من اصولن تلاش می‌کنم موضوع فوتبال رو وسط نکشم و چیزه دیگه‌ای رو برای گفت‌و‌گو انتخاب کنم که توافق بیشتری روش هست. یا در محل کارم تقریبن تمام ویژگی‌ها و علایق نامرتبط با کار معلمی زبان رو مخفی نگه می‌دارم که در کارم و رابطه م با آدم‌های داخل کلاس اختلال ایجاد نکنه.
سوال من این جاست که عدم انجام این گزینش در به اشتراک گذاشتن چیزی از خودم در یک شبکه اجتماعی که همه ی آدم‌های زندگی م رو یک جا جمع کرده و مخاطب قرار می‌ده چقدر می‌تونه برای من هزینه هایی واقعی در بر داشته باشه؟

  
نویسنده : پایین ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ های این مطلب :تحلیل